טיולים מאורגנים בארץ

נבי מוסא ונחל אוג (אלמכלכ) תחתון

טיול במכוניות פרטיות וטיול רגל בשטח -

יום אחד
16/04/21

הטיול מלא
נבי מוסא ונחל אוג (אלמכלכ) התחתון הם קצוות טיול שעוצב בשנות ה-70 של המאה שעברה בידי חבורת צעירים סקרנים, שעבדו וחיו בבית ספר שדה – הר גילה, של החברה להגנת הטבע, על אפם וחמתם של גורמי ביטחון בשטח, שניסו לללא הרף למתוח קווי עצירה והגבלות על תאוות הגילוי, הטיול, אהבת הטבע והסקרנ
... קרא עודות.
ו.... חובבי הטבע ניצחו. עובדה, אנחנו מטיילים לשם.
נבי מוסא הוא אתר עליה לרגל עתיק יומין. נסיבות הקמתו קשורות לפוליטיקה אלימה של ימי הביניים ולפולקלור דתי שמגמיש את עצמו בהתאם לדרישה הפוליטית (אין חדש תחת השמש...) ונוכחותו בשטח מתגלגלת עד לימי השיא של הקונפליקט הפלסטיני-בריטי, הפלסטיני-ירדני והפלסטיני-ישראלי. איך לא ? וואדי אלמכלכ ש"זכה" בשם העברי 'אוג', הוא ערוץ קניוני, שמתחתר בחלקו התחתון - יעד הטיול שלנו - במצוק ההעתקים ויוצר שער-פירצה במצוק, עם מפער מים צר ובו מדרגות סלע. המעבר מחורף מדברי אל סופו, עדיין בתחום מזג האויר הנעים ועדיין עם מצעים ירוקים ופרחים (ונא לא לחכות לרפליקה של "דרום אדום". זה לא !!.....). עם היציאה מן האפיק התחתון של המכלכ ניחשף אל המרחבים מוצפי האור של צפון ים המלח ודרום בקעת הירדן, ועל רקע התפאורה היפהפיה הזו נסיים את "ענינינו" במקום.
מסלול הטיול קל
להבדיל אמנם מטיולי ה״רכב + ביקורים באתרים״, שעוצבו בימי המגיפה, הרי שהפעם יש קטע הליכה מדברי (מעגלי, ובאורך כולל של כ-4 ק״מ). מנקודת חניית הרכב - השביל נוח מאד במגמת עלייה קלה ביותר, מעל קניון נחל אוג. בנקודה שבה הדרך פוגשת את אפיק הנחל, נכנסים אל האפיק ונעים במורדו. לקראת סוף המסלול, האפיק הקניוני הופך לצר מאד, ויוצר 3 מדרגות סלע (כ-7-4 מ׳), שמקנות תחושת הרפתקה-טרזנית זוטא..... רשות הטבע והגנים קיבעה למדרגות הסלע האלה סולמות ברזל ויתדות ברזל לאחיזה, כדי לאפשר ירידה נוחה וללא צורך בחבלים.
התמנות להמחשה בלבד קרא פחות

תמונות
תמונה-נוף

לקבלת דיוור אלקטרוני

תודה רבה על הרשמתך
המערכת אינה יכולה לקבל את הרשמתך, נסה במועד מאוחר יותר